Szalona decyzja skarbówki. Ci pracownicy zwrócą pieniądze za 5 lat wstecz

2018-04-24 12:46 Finanse i Polityka
komentarze ()
Szalona decyzja skarbówki. Ci pracownicy zwrócą pieniądze za 5 lat wstecz

Szalona decyzja skarbówki. Ci pracownicy zwrócą pieniądze za 5 lat wstecz

2018-04-24 12:46 Finanse i Polityka

Kończy się kwiecień, a to oznacza ostatni moment na rozliczenie PIT. Tymczasem skarbówka właśnie podjęła szokującą decyzję, która może dla wielu osób oznaczać ogromny problem. Będą musieli zwrócić pieniądze nawet do 5 lat wstecz.

 

Jak powszechnie wiadomo – prawo nie działa wstecz. Ta maksyma oznacza, że nowego prawa nie można zastosować do czynów i zdarzeń sprzed jego wprowadzenia. Inaczej ma się rzecz z interpretacją prawa. Jeśli ona się zmieni – dla osób działających zgodnie z dotychczasową interpretacją może to oznaczać nie lada problem.

 

Teraz skarbówka właśnie podjęła zaskakującą decyzję w sprawie reinterpretacji prawa. W konsekwencji może to oznaczać, że tysiące Polaków będą zmuszeni do zapłacenia gigantycznej kwoty zaległego nawet na 5 lat wstecz podatku.

 

Zmiana interpretacji uderzy w informatyków i inżynierów

 

Sprawa dotyczy podatku dochodowego od honorariów. Twórcy pracujący na umowach o dzieło, przekazujący prawa autorskie swojego dzieła zleceniodawcy, otrzymują aż 50% zwrotu uzyskania przychodu.

 

Na takich umowach pracują autorzy, redaktorzy, dziennikarze, ale także inżynierowie i programiści. Ci ostatni mają jednak problem. Bo w przypadku dziennikarzy łatwo ocenić dzieło i jego wartość. W przypadku inżynierów i programistów, którzy często pracują nad fragmentem ogromnego projektu, który w całości jest dziełem wielu ludzi – nie da się wycenić wartości ich dzieła.

 

 

Dotąd pracodawcy rozwiązywali ten problem przez wycenę czasu, który był poświęcany przez zatrudnionych na umowach o dzieło pracowników. Teraz jednak fiskus uznał, że w tej sytuacji nie da się ocenić wartości dzieła, ani nawet udowodnić, że zostało ono wytworzone przez pracownika.

 

Rozliczenie PIT. Tysiące podatników pod ścianą

 

Konsekwencje zmiany interpretacji przepisów mogą być dla wielu osób tragiczne. Jeśli kontrole skarbówki wykażą, że część umów zawieranych na zasadzie przeniesienia praw autorskich nie mieści się w ich rozumieniu sprawy, płatnicy składek mogą znaleźć się pod ścianą.

 

Nowa interpretacja prawa może bowiem oznaczać dla nich konieczność zwrotu niezapłaconego w związku ze zwrotem kosztów uzyskania przychodu podatku. Fiskus może żądać zwrotu nawet 5 lat wstecz. Dla wielu informatyków i inżynierów oznacza to dziesiątki i setki tysięcy złotych do zwrotu do Skarbu Państwa. To może oznaczać dla nich bankructwo.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia
Następne newsy »