Odtajniono list Benedykta do Franciszka! Watykan chciał to ukryć

2018-03-18 16:21 Świat
komentarze ()
Odtajniono list Benedykta do Franciszka! Watykan chciał to ukryć

Odtajniono list Benedykta do Franciszka! Watykan chciał to ukryć

2018-03-18 16:21 Świat

Odtajniono właśnie treść listu, który Benedykt XVI napisał do obecnie urzędującego papieża, Franciszka. Watykan chciał ukryć treść pisma, które Niemiec wystosował do Argentyńczyka. Stolica Apostolska zastrzega jednak, że zabieg nie był cenzurą.

 

Nie jest to pierwszy raz, gdy list skupia uwagę mediów. Jego fragmenty upubliczniono już wcześniej, ukrywając przed opinią publiczną jego pełną treść.

 

Jak ogłosił Watykan, powodem powyższego był prywatny charakter listu. Chcąca odeprzeć zarzuty o cenzurę Stolica Apostolska, ogłosiła, że jej celem było jedynie poszanowanie prywatności korespondencji.

 

Wcześniej zatajone fragmenty odnoszą się bezpośrednio do Franciszka i opublikowanych niedawno 11 rozpraw dotyczących pontyfikatu Bergoglio, wydanych z okazji pięciolecia jego zasiadania na tronie Piotrowym.

 

Benedykt broni Franciszka

 

 

W upublicznionych fragmentach znajduje się obrona obecnego papieża, tak często krytykowanego za swoje działania. Emerytowana głowa kościoła, jednoznacznie stoi po stronie biskupa Rzymu.

 

– Pochwalam tę inicjatywę, będącą reakcją sprzeciwu wobec głupich uprzedzeń, zgodnie z którymi papież Franciszek jest tylko człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej i filozoficznej, podczas gdy ja miałbym być wyłącznie teoretykiem teologii, mało rozumiejącym konkretne życie dzisiejszego chrześcijanina – pisze Benedykt XVI.

 

Krążący już w mediach list składa się również z deklaracji, które raczej mało który katolik się spodziewał. Zdaniem Ratzingera książki wydane z okazji piątej rocznicy wyboru obecnego papieża, są dowodem na ciągłość idei i pomysłu na Kościół pomimo zmiany na jego kluczowym urzędzie.

 

– Pomagają też dostrzec wewnętrzną kontynuację między dwoma pontyfikatami, mimo wszystkich różnic stylu i temperamentu – czytamy.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »