Zakaz handlu od dzisiaj! Ale te sklepy są OTWARTE

2018-03-11 12:23 Kraj
komentarze ()
Zakaz handlu od dzisiaj! Ale te sklepy są OTWARTE

Zakaz handlu od dzisiaj! Ale te sklepy są OTWARTE

2018-03-11 12:23 Kraj

Dzisiejsza niedziela jest pierwszą, podczas której zakaz handlu działa w pełnej mocy. Obowiązujące od początku miesiąca prawo na etapie prac i konsultacji wywoływało wiele kontrowersji. Nie wszystkie sklepy są jednak zamknięte.

 

Z inicjatywy „Solidarności” Zjednoczona Prawica postanowiła objąć całkowitym zakazem handlu w niedzielę wybrane sklepy. Przegłosowane prawo posiada jednak wiele luk i odstępstw, które mogą być trudne w interpretacji.

 

Choć obyło się bez protestów, prawo powstałe z inicjatywy związkowców budzi złość wielu środowisk, szczególnie studentów i osób w weekendy pracujących, a mających w tygodniu inne dni wolne, bądź pracujących z elastycznym grafikiem.

 

Zanim jeszcze ustawę podpisał Andrzej Duda, rozpoczęły się wysiłki sklepów na rzecz wyłamania się z przepisów. Stacje benzynowe sprzedają mięso, sklepy pieką chleb, a supermarkety przenoszą się na dworce.

 

Ustawa nie obejmuje tak wielu przedsiębiorstw, że nowe przepisy trudno opanować. Oto miejsca, w których zrobisz zakupy w każdą niehandlową niedzielę.

 

 

Tych sklepów zakaz handlu nie obowiązuje

 

Od ustawy są aż 32 wyjątki. Niestety „Solidarność” nadal lobbuje na rzecz zawężenia tej listy i doprowadzenia do zamykania niemalże wszystkich przedsiębiorstw w każdy ostatni dzień tygodnia.

 

Niemniej w wielu miejscach kupimy dziś niezbędne nam produkty. Otwarte są m.in. sklepy internetowe i wszelkie automaty, działają stacje paliw oraz piekarnie i cukiernie. Właśnie chleb i wyroby z mają w ustawie specjalne miejsce. To na ich sprzedaży ma polegać „przeważająca działalność” wszystkich otwartych miejsc handlu.

 

Do zmiany nie kwalifikują się również kwiaciarnie, apteki, saloniki prasowe, sklepy w strefach wolnocłowych oraz w szpitalach i zakładach karnych. Wolnego nie mają również pracownicy punktów skupu warzyw, owoców i mleka.

 

Jak już się powszechnie przyjęło, otwarte będą sklepy, w których obsługiwać klientów będzie właściciel. Do tego dochodzą przedsiębiorstwa znajdujące się na dworcach i na lotniskach, których działalność ma mieć związek z obsługą pasażerów.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia
Następne newsy »