100 000 Polaków straci pracę. To może być każdy

2018-02-02 12:49 Kraj
komentarze ()
100 000 Polaków straci pracę. To może być każdy

100 000 Polaków straci pracę. To może być każdy

2018-02-02 12:49 Kraj

To prawdopodobnie najbardziej nieprzewidziany skutek ostatnich decyzji polskich polityków. Nawet 100 000 Polaków straci pracę, a tak naprawdę wszystkie skutki politycznej decyzji są zupełnie nieprzewidywalne. Praca w tym zawodzie już niebawem może należeć do rzadkości.

 

Ustawa ograniczająca niedzielny handel wejdzie w życie od początku marca tego roku. Jednak już teraz specjaliści bardzo krytycznie wypowiadają się o jej prawdopodobnych skutkach. Praca w branży może już nie być tak łatwo dostępna dla każdego.

 

Praca – nawet 100 000 Polaków ją straci. Co jeszcze nas czeka?

 

Jak twierdzą specjaliści, ustawa ograniczająca handel, zamiast go pobudzić, to jeszcze bardziej mu zaszkodzi. Wstępne szacunki mówią o koniecznych i pewnych zwolnieniach.

 

– Badania są bardzo różne, sięgają nawet 100 tysięcy. W tej chwili nikt nie jest w stanie określić, ile dokładnie osób straci pracę – wyjaśnia Robert Krzak z Forum Polskiego Handlu.

 

Równocześnie jego zdaniem negatywnych skutków może być znacznie więcej, a na dodatek wciąż jeszcze nie wszystkie są przewidywalne. Nowa ustawa wprowadza ogromny chaos, jej skutki zaś są nieznane, co jeszcze bardziej wzmaga poczucie niepewności co do przyszłości.

 

 

– Negatywne skutki poznamy dopiero w marcu, ale będzie ich sporo – podkreśla Krzak.

 

Jedno jest pewne, jak uważa Krzak. Gigantyczne kolejki w każdą sobotę poprzedzającą wolną niedzielę. Druga rzecz to to, że zamiast zyskać, najbardziej stracą małe sklepy.

 

Dla klienta najważniejsza jest cena, tymczasem lokalne sklepy osiedlowe zawsze są droższe. Nic więc dziwnego, że kolejki nie będą maleć, a małe sklepy nie będą rozładowywać tłoku w hipermarketach.

 

Czy rząd się z tego wycofa?

 

Tak twierdzi politolog, profesor Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak twierdzi, ta ustawa, to niepokojące łączenie polityki z ideologią. Brak gospodarczych zysków przekona polityków do rezygnacji z tego pomysłu.

 

– Myślę, że prędzej czy później rząd się z tego wycofa. Nie można mieszać polityki z ideologią i to mało uzasadnioną ekonomicznie – twierdzi Kik. – Rząd powinien się kierować rachunkami ekonomicznymi i wybierać rozwiązania korzystne dla rozwoju gospodarczego, dzięki któremu chce finansować zaplanowane zadania socjalne – dodaje.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia
Następne newsy »