Macron zszokował całą Europę! Będzie FREXIT

2018-01-22 11:37 Świat
komentarze ()
Macron zszokował całą Europę! Będzie FREXIT

Macron zszokował całą Europę! Będzie FREXIT

2018-01-22 11:37 Świat

Francja, obok Niemiec, uznawana jest za ostoję Unii Europejskiej. Te dwa państwa stanowią najsilniejszy trzon sojuszu. Teraz zaś prezydent jednego z nich szokuje całą Europę. Okazuje się, że będzie frexit. Ta sytuacja jest zupełnie zaskakująca.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził w wywiadzie z BBC, że nastroje w jego kraju są bardzo eurosceptyczne. Jak wynika z jego słów, frexit nie tylko jest możliwy, ale wręcz pewny.

 

Szok w Europie. Zaskakujące słowa premiera

 

Emmanuel Macron sam jest proeuropejski. Jego wygrana w wyborach prezydenckich zdawała się dowodzić, że nastroje proeuropejskie we Francji dominują. Jak się jednak okazuje, to nie eurosceptycyzm był głównym argumentem przeciwko głównej rywalki Marine Le Pen.

 

Tak przynajmniej wynika ze słów urzędującego prezydenta. Twierdzi on bowiem, że nastroje w kraju są silnie eurosceptyczne.

 

– Jeśli we Francji doszłoby do referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, to nasz kraj wyszedłby ze Wspólnoty – stwierdził Macron w wywiadzie dla BBC.

 

 

Rozmowa związana była z komentarzem dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z sojuszu. Prezydent Francji stwierdził wprawdzie, że brytyjscy politycy, decydując się na referendum w sprawie brexitu, postąpili bardzo ryzykownie.

 

Stwierdził, że zadawanie pytania, na które były możliwe tylko odpowiedzi „tak” lub „nie”, było nierozważne. Należałoby zapytać wyborców także o to, jak ich zdaniem można poprawić sytuację w kraju i w Unii Europejskiej.

 

Frexit stanie się faktem

 

Równocześnie ze słów Macrona można wnioskować, że takie referendum… faktycznie jest rozważane. Prezydent zasugerował, że jeśli do niego by doszło, prowadziłby on ogromną kampanię przeciwko opuszczeniu Unii Europejskiej przez Francję.

 

– Walczyłbym bardzo ciężko, aby wygrać – zaznaczył Macron.

 

Najwyraźniej jednak nastroje także w rządzie są nieciekawe. Prezydent daje sygnały, sugerujące konieczność zapytania obywateli o to, czy chcą dalej należeć do Unii Europejskiej. To zaś pytanie, zdaniem prezydenta, będzie bezpośrednio prowadzić do wyjścia Francji w UE. Frexit jest zatem bardzo prawdopodobny.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia
Następne newsy »