To KONIEC! Franciszek podał dokładną datę swojej abdykacji

2018-01-11 19:31 Świat
komentarze ()
To KONIEC! Franciszek podał dokładną datę swojej abdykacji

To KONIEC! Franciszek podał dokładną datę swojej abdykacji

2018-01-11 19:31 Świat

Papież Franciszek lubi mówić rzeczy kontrowersyjne i niespodziewane. O każdej takiej wypowiedzi od razu rozpisują się media. Żyjemy w wyjątkowych czasach – w epoce, w której głowa Kościoła jest niemalże celebrytą.

 

Tymczasem okazuje się, że już niedługo Franciszek przestanie być papieżem. Plotki na temat jego dymisji powtarzają regularnie media ze wszystkich stron świata. Aż dotąd większość z nich było niepotwierdzone.

 

Franciszek – kolejny papież emeryt

 

Należy jednak przypomnieć wielokrotne deklaracje samego Franciszka, który wprost dawał do zrozumienia, że raczej do śmierci papieżem nie będzie. Tak mówił już w 2014 roku, w niecały rok po wyborze, stwierdzając, że „jeśli biskup Rzymu czuje, że brakuje mu sił, może zadać sobie te same pytania, co Benedykt”.

 

Równocześnie podkreślał, że decyzja Benedykta XVI o dymisji „otworzyła drzwi dla emerytowanych papieży”. Niedawno zaś na konferencji prasowej w samolocie stwierdził, że niedługo może być „dwóch, albo trzech emerytowanych papieży”.

 

 

Rychła abdykacja

 

W 2015 roku Franciszek zapowiedział jednak rzecz niezwykle konkretną. Papież udzielił wówczas wywiadu, w którym podał wyjątkowo dokładny czas swojej abdykacji. Należy także podkreślić, że Franciszek słynie z dotrzymywania obietnic, choćby były niezwykle kontrowersyjne.

 

– Mój pontyfikat będzie krótki; pięć lat – stwierdził wtedy Franciszek.

 

Ten czas zaś… jest właśnie teraz. Kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na papieża dokładnie 13 marca 2013 roku. To zaś oznacza, że 5 lat minie za 2 miesiące.

 

– Kiedy czuję, że nie mogę iść dalej, mój wielki nauczyciel Benedykt uczy mnie jak to zrobić – dość enigmatycznie odpowiadał na początku tego roku Franciszek na pytanie o abdykację.

 

Można zatem spodziewać się w niedługim czasie całkowitej rewolucji w Kościele Katolickim. Być może po raz pierwszy w historii będzie dwóch papieży emerytów równocześnie, podczas gdy żaden nie został usunięty siłą ze stanowiska.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »