Tyle księża zarabiają na kolędzie

2018-01-09 19:04 Finanse i Polityka
komentarze ()
Tyle księża zarabiają na kolędzie

Tyle księża zarabiają na kolędzie

2018-01-09 19:04 Finanse i Polityka

Trwa sezon wizyt duszpasterskich. Podczas kolęd księża odwiedzają swoich parafian w ich domach. Po poświęceniu domostwa i wspólnej modlitwie, duchowni mają okazję porozmawiać z domownikami i poznać ich bliżej. Zwyczajowo pod koniec wizyty, księdzu wręcza się kopertę z pieniędzmi. Jak informuje wp.pl w większości diecezji, datki te są traktowane jako trzynasta wypłata księży.

 

Ile księża zarabiają na kolędzie?

 

Jak podaje wp.pl, wszystko zależy od majętności parafian. W małych miejscowościach, gdzie większość mieszkańców nie ma pracy, datki są niewielkie. Parafianie wkładają do kopert 10 lub 20 zł. Na większe sumy duszpasterze mogą liczyć w dużych miastach. Tam datki wynoszą więcej – od 100 zł w górę. Jak tłumaczą autorzy raportu Finanse Kościoła Katolickiego w Polsce, działalność Kościoła jest w 80 proc. finansowana z ofiar wiernych w tym wpływów z kolęd.

 

 

Część pieniędzy trafia jednak do księży i jest traktowana jako ich trzynaste wynagrodzenie. O wielkości sumy, decydują indywidualne ustalenia między parafią a diecezją. – „W przypadku kolędy do kasy parafialnej trafia z niej od 10 do 50 proc.” – podaje KAI. Reszta jest rozdzielana między księży i diecezję.

 

W parafiach dużych miastach, takich jak Warszawa, księżna potrafią zebrać chodząc po kolędzie nawet 30 tys. zł. W małych wsiach zaledwie 3 tys. zł. Duchowni podkreślają jednak, że datki są dobrowolne – Każdy daje tyle, na ile go stać.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »