Sprawdź swój dowód osobisty. Możliwe, że...

2018-01-05 17:31 Kraj
komentarze ()
Sprawdź swój dowód osobisty. Możliwe, że...

Sprawdź swój dowód osobisty. Możliwe, że...

2018-01-05 17:31 Kraj

Dowody osobiste, podstawowy dokument każdego Polaka, mają 10-letni okres ważności. W 2017 r. dla pięciu milionów z nas straciły one ważność. Większość z nas je wymieniła, ale okazuje się, że 870 tys. zapomniała o tym fakcie i wciąż posługuje się nieaktualnym dokumentem. Niestety konsekwencje mogą być bardzo poważne.

 

Prawie 870 tys. Polaków wciąż nie wymieniło dowodu, którego ważność wygasła w zeszłym roku, a do tego w pierwszym kwartale tego roku ważność traci kolejne milion dokumentów.

 

Okazuje się, że w tym gronie „gapiów” jest także minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. W oświadczeniu wydanym w czwartek minister wystosował wręcz apel do jemu podobnych.

 

 

„Zwracam się z apelem do osób, którym kończy się ważność dowodu osobistego, aby złożyły wniosek o wydanie nowego dokumentu. Bardzo proszę tego nie lekceważyć. Dowód jest niezbędny do załatwienia spraw w urzędach czy bankach. Jest także potrzebny podczas podróży” - podało konto MSWiA na twitterze po konferencji poświęconej temu problemowi.

 

Za brak ważnego dowodu teoretycznie możemy dostać grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Ministerstwo przypomina o bardziej przyziemnych argumentach. Jak fakt, że z nieważnym dokumentem nie przekroczymy granicy, co może oznaczać problemy podczas wyjazdów na ferie. Do tego warto pamiętać, że nie załatwimy sprawy w urzędzie, nie sprzedamy auta, czy możemy mieć problemy ze skorzystaniem z bankowych usług.

 

Dowody wydawane są bezpłatnie, a wniosek można złożyć na kilka sposobów. Przez internet za pomocą platformy Obywatel, czy poprzez złożenie wniosku w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terenie kraju.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia
Następne newsy »