Fiskusowi pieniędzy mało. Wprowadzają nowy podatek

2017-12-19 13:00 Finanse i Polityka
komentarze ()
Fiskusowi pieniędzy mało. Wprowadzają nowy podatek

Fiskusowi pieniędzy mało. Wprowadzają nowy podatek

2017-12-19 13:00 Finanse i Polityka

Od 2018 r. sklepy będą pobierały 20 groszy opłaty od każdej foliowej siatki. Pieniądze te miały być przeznaczone na ochronę środowiska. Okazuje się, że skarbówka znalazła w tym dodatkowe źródło finansowania budżetu. Nałożyła na tę opłatę podatek VAT, co oznacza, że klient ostatecznie zapłaci 25 groszy zamiast 20.

 

Nałożenie podatku VAT od sprzedaży każdej reklamówki oznacza, że do budżetu wpadnie dodatkowo 250 mln zł. Przynajmniej o ile spełnią się rządowe załóżenia na temat opłaty recyklingowej. Ministerstwo Środowiska liczy, że wpływy z niej w 2019 r. będą wynosić 1,1 mld zł.

 

 

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna" dopiero w 2019 r. przedsiębiorcy będą musieli wpłacić środki zebrane za sprzedaż torebek. VAT od nic będą musieli jednak płacić na bieżąco.

 

 – VAT od foliówek to przykład nadmiernego fiskalizmu państwa – komentuje w rozmowie z gazetą Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP. Zaznacza przy tym, że podatek VAT ostatecznie będą musieli zapłacić klienci. Przy czym nowa opłata recyklingowa będzie dla nich już i tak dużym kosztem.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »