Papież rozpoczyna rewolucję! W małżeństwie zmieni się WSZYSTKO, katolicy oburzeni

2017-11-26 13:43 Kraj
komentarze ()
Papież rozpoczyna rewolucję! W małżeństwie zmieni się WSZYSTKO, katolicy oburzeni

Papież rozpoczyna rewolucję! W małżeństwie zmieni się WSZYSTKO, katolicy oburzeni

2017-11-26 13:43 Kraj

Papież Franciszek już nie raz pokazał, że potrafi zaskoczyć. Teraz postanowił wprowadzić rewolucję dotyczącą sakramentu małżeństwa! Oznacza to, że w fundamentalnej kwestii małżeństwa nadejdą gruntowne zmiany. Wywołuje to oburzenie katolików, szczególnie w Polsce. 

 

Ojciec Święty w rozmowach z Trybunałem Roty Rzymskiej stara się o wprowadzenie nowych norm, które będą pozwalały na uproszczenie i przyspieszenie procesów kanonicznych o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sam Franciszek tłumaczy, że nowe przepisy mają przyspieszyć procesy kościelne, by wierni oczekujący na orzeczenia „nie byli gnębieni przez mroki wątpliwości”.

 

Małżeństwo już nie do śmierci?

 

– W nowym procesie małżeńskim Kościół winien przyjąć i otoczyć opieką ludzi zranionych – uzasadnia papież.

 

Zatem pragnie on uchronić osoby skrzywdzone czy zranione w małżeństwach przez dodatkowym cierpieniem. Wiemy, że „zwykła” zdrada nie jest w tej chwili wystarczającym powodem do unieważnienia małżeństwa, a te zazwyczaj po takich sytuacjach i tak zazwyczaj nie mają przyszłości.

 

 

– W obliczu najbardziej drażliwych kwestii dotyczących misji ewangelizacyjnej i zbawienia dusz, ważne jest, by Kościół w coraz większej mierze przywracał praktykę synodalną pierwszej wspólnoty w Jerozolimie. Tam Piotr wraz innymi Apostołami i całą wspólnotą, pod natchnieniem Ducha Świętego, starali się postępować zgodnie z przykazaniem Pana Jezusa – powiedział Papież.

 

Watykańscy kurialiści oburzeni

 

– W waszej posłudze macie okazywać bliskość osamotnionym i cierpiącym wiernym, którzy oczekują od kościelnego wymiaru sprawiedliwości kompetentnej i skutecznej pomocy. Aby mogli odzyskać pokój sumienia i poznać wolę Boga odnośnie do ponownego przystępowania do Komunii. Dlatego tak ważny i niezbędny jest ten kurs, w którym uczestniczyliście – mam nadzieję, że zostaną zorganizowane następne. Chciałbym sprzyjać właściwemu podejściu do tej kwestii i coraz bardziej rozległym i poważnym studiom na temat nowego procesu małżeńskiego – mówił papież.

 

Ojciec święty już wielokrotnie zapewniał, że wprowadzone zmiany nie będą podważać w żaden sposób nierozerwalności małżeństwa. To jednak nie wystarczyło, żeby przekonać wysokich rangą dostojników co do słuszności decyzji papieża, którzy się jej otwarcie sprzeciwiają.

 

W swoim przemówieniu podczas kursu, Franciszek doprecyzował niektóre istotne aspekty motu proprio, którymi dwa lata temu zreformował procesy o orzeczenie nieważności małżeństwa. Przy okazji podkreślił kluczową rolę biskupa diecezjalnego i apelował o bezpłatne udzielanie sakramentów wśród ubogich.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »