Od dziś nowe prawo! Ogromne utrudnienia dla MILIONÓW Polaków

2017-11-13 14:29 Kraj
komentarze ()
Od dziś nowe prawo! Ogromne utrudnienia dla MILIONÓW Polaków

Od dziś nowe prawo! Ogromne utrudnienia dla MILIONÓW Polaków

2017-11-13 14:29 Kraj

Od dziś będzie obowiązywać nowe prawo, które przyniesie ogromne utrudnienia dla milionów Polaków. Wdrażany jest Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0, w którym musi zawierać więcej danych o każdym samochodzie. 

 

Wprowadzanie nowego prawa dla pojazdów już przynosi przeszkody. W pierwszych dniach mogą pojawić się problemy z zarejestrowaniem pojazdu. Problemy mogą dotyczyć wszystkich wydziałów komunikacji.

 

W październiku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ruchu drogowym. Zakłada ona o przyspieszeniu wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

Co nowego?

 

Nowe przepisy to efekt działań naprawczych podjętych wobec wcześniej wspominanego systemu. Jednym z elementów jest etapowe uruchomienie jego zmodernizowanej wersji. Za przegląd pojazdu będzie trzeba zapłacić z góry. Ograniczy to liczbę osób, które posiadają niesprawny pojazd. Jeżeli diagnosta znajdzie usterkę skutkującą wynik negatywny badania technicznego będzie on zobligowany do określenia jego wyniku jako „negatywny” oraz przekazania informacji o tym do CEP wraz z kodem usterki.

 

– Nie będzie możliwości przerwania badania w celu umożliwienia jej usunięcia. Kierowca nie może w takiej sytuacji liczyć na zwrot pieniędzy – tłumaczy Instytut Transportu Samochodowego

 

 

Kierowca będzie zobowiązany usunięcia usterki w czasie 14 dni oraz ponownego wykonania badania. Koszt ponownej weryfikacji wyniesie w przedziale od 13 do 36 złotych o ile będzie ona odbyta na tej samej stacji kontroli pojazdów oraz w zależności od wagi samej usterki.

 

Szeroki zakres danych

 

Celem nowych przepisów jest poprawa jakości danych oraz wzrost bezpieczeństwa dot. ruchu drogowego jak i obrotu pojazdami. Do danych o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych i przyzwoleniach czasowych przez służby kontroli ruchu drogowego uprawnienia dostanie Straż Graniczna.

 

 Do CEP będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym, a także dane o istotnych szkodach powypadkowych napływające z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - informuje ITS.

 

Podwójnie dla spóźnialskich

 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że przegląd zrobiony po terminie kierowcy będą płacić podwójnie. Przepisy przewidujące podwyżkę stawki podstawowej za badanie pojazdu do 126 zł brutto mają wejść w życie 20 maja 2018 r. Jeśli kierowcy nie zrobią badań w terminie, który jest przewidziany w dowodzie rejestracyjnym otrzymają dodatkowe 30 dni na zgłoszenie się do stacji kontroli. Po ich upływie zapłacą za przegląd aż 252 złotych, jednak będzie on możliwy do wykonania tylko w jednej z 19 nowych, specjalnych stacjach kontroli, które są objęte nadzorem przez Transportowy Dozór Techniczny. Takie specjalne stacje mają powstać przynajmniej po jednej na każde województwo.

Pożegnajcie się ze złotówkami! Będzie ZUPEŁNIE NOWA waluta

Następne newsy »