Masz telefon w tej sieci? Będziesz załamany, klienci już w szale

2017-11-12 18:44 Kraj
komentarze ()
Masz telefon w tej sieci? Będziesz załamany, klienci już w szale

Masz telefon w tej sieci? Będziesz załamany, klienci już w szale

2017-11-12 18:44 Kraj

Ta informacja z pewnością nie ucieszy sporej części posiadaczy telefonów komórkowych. Okazuje się, że usługa, która reklamowana była jako darmowa, może być ograniczona i na powrót płatna. Jeśli macie telefon w tej sieci, będziecie załamani.

 

W połowie tego roku Unia Europejska zadecydowała o zniesieniu opłat za korzystanie z roamingu na terenie całej wspólnoty. Zgodnie z regulacjami 2016/2286 oraz 2017/920 każdy przebywający poza granicą swojego kraju, w innym państwie członkowskim Unii, mógł bez wcześniejszych ograniczeń, wykonywać połączenia telefoniczne, a także nadawać i przyjmować SMS-y i MMS-y. Jest jednak pewien zapis, który w pewnych wypadkach skutecznie wstrzymuje tę swobodę.

 

Uwaga klienci

 

 

Urzędnicy, którzy tworzyli regulacje, pomyśleli jednak o tym, że ktoś może swojego prawa do darmowego roamingu „nadużywać”. Wiele osób fakt ten dziwi, bo przecież w czasie, gdy agitowano za przyjęciem rozwiązania, w oficjalnym dyskursie nikt o żadnych ograniczeniach nie wspominał, a one jak najbardziej powstały. Chodzi o politykę uczciwego użytkowania, która aplikuje się do osób, które poza granicami swojej sieci nie znajdują się w celach turystycznych, ale po prostu żyją. Klienci tacy narażają swoich usługodawców na ogromne wydatki i właśnie dlatego Play poinformował, że zbyt obfite korzystanie z roamingu, będzie skutkowało dodatkowymi opłatami. Osoby, o których wspomina w krótkim materiale filmowym rzecznik spółki Marcin Gruszka, otrzymają już niedługo stosowne informacje o powrocie stawek za wspomnianą usługę.

 

Jak wygląda to w praktyce?

 

Gruszka zwięźle przedstawił, jak Play radził będzie sobie z naginającymi unijne prawo. Jak zapewnia, adresatów smutnego SMS-a nie jest dużo, ale jednak dużo na tyle, by dawać firmie powody do zmartwień. Opłaty za przedłużające się korzystanie z roamingu dla tych, którzy przynajmniej ostatnie 4 miesiące spędzili poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, prezentują się następująco: 0,16 zł/min za wykonane połączenia, 0,05 zł/min za odebrane rozmowy, 0,05 zł za jeden SMS, 0,04 zł za jeden MMS oraz 0,04 zł za 1 MB danych w internecie. Play nie jest jedyną siecią, która zdecydowała się na taki ruch. Zgodę na niego od Urzędu Komunikacji Elektronicznej otrzymały także Plus, Premium Mobile, Virgin Mobile oraz nc+, a plany w tym kierunku deklaruje również Orange Polska.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »