Franciszek zdecydował. Będzie ZAKAZ

2017-11-10 11:17 Świat
komentarze ()
Franciszek zdecydował. Będzie ZAKAZ

Franciszek zdecydował. Będzie ZAKAZ

2017-11-10 11:17 Świat

Papież jest nie tylko głową Kościoła, ale także absolutnym władcą Państwa Watykańskiego. Z tego powodu ma nieograniczoną moc wydawania zakazów na terenie tego najmniejszego państwa świata. Ze Stolicy Apostolskiej dochodzą do nas wieści, że Franciszek zakazał kluczowego dla gospodarek wielu krajów towaru luksusowego.

 

W granicach enklawy na terenie Republiki Włoskiej są one tańsze niż poza nimi. Kupić mogą je tylko Watykańscy obywatele i pracownicy, a także emeryci. Wielu Rzymian mających przyjaciół, realizujących kariery zawodowe właśnie za Spiżową Bramą, prosi ich, by pomogli im się w nie zaopatrzyć. Chodzi o papierosy i to właśnie one znikną w przyszłym roku z półek jedynego tamtejszego supermarketu.

 

– Papież Franciszek wprowadził zakaz sprzedaży papierosów w Watykanie z powodu obaw dotyczących zdrowia. Zakaz będzie obowiązywał od przyszłego roku – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

 

Ważny powód

 

 

Zakaz w życie wejdzie od początku przyszłego roku. Powodem jego wprowadzenia są m.in. statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, według której w wyniku szkodliwości tytoniu, umiera aż 7 milionów osób rocznie. Burke przyznał też, że sprzedaż papierosów stanowiła jedno ze źródeł dochodu Watykanu. Władze państwa uznały, że bogacenie się na czyjejś śmierci nie przystoi państwu-miastu, które jest siedzibą następcy Św. Piotra. Co ciekawe zakazem nieobjęte są cygara, których dymem nie należy się zaciągać.

 

– Jednak żaden zysk nie może być zasadny, jeśli kosztem jest życie ludzkie – powiedział Burke.

 

Wyjątkowe zestawienie

 

Po wprowadzeniu zakazu sprzedaży papierosów Watykan stanie się jednym z niewielu państw, w których obrót nimi nie będzie możliwy. Walka o społeczeństwa wolne od tytoniu toczy się na całym świecie od wielu lat, lecz faktyczne przepisy wprowadziły w życie jak na razie dwa kraje: Bhutan i Turkmenistan i stało się to odpowiednio w 2004 i 2016 roku. Nie wiadomo, jak wpłynęło to na ich budżety, wiadomo jedynie, że zwiększyło skalę przemytu.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »