Masz stary dowód? Dostaniesz FORTUNĘ!

2017-11-05 15:32 Finanse i Polityka
komentarze ()
Masz stary dowód? Dostaniesz FORTUNĘ!

Masz stary dowód? Dostaniesz FORTUNĘ!

2017-11-05 15:32 Finanse i Polityka

Gromadzenie starych dokumentów jest dobrym zwyczajem, co potwierdza stanowisko ZUS w sprawie dowodów osobistych, które wyszły już z użytku. Jak informuje rzecznik prasowy instytucji Wojciech Andrusiewicz, „stary” dowód osobisty może okazać się bardzo przydatny podczas potwierdzania długości stażu pracy co jednocześnie może skutkować w otrzymaniu od państwa prawdziwej fortuny.

 

Dowody osobiste sprzed lat mogą stanowić dowód w sytuacji, gdy nie zachowały się dokumenty, które potwierdzają liczbę wypracowanych lat, co aktualnie zdarza się bardzo często z uwagi na szereg nieprawidłowości w związku z przetrzymywaniem tych danych w ZUS. Świadectwo pracy udokumentowane na dowodzie osobistym upoważnia do pobierania emerytury, która w perspektywie lat może złożyć się na prawdziwą fortunę.

 

Nieaktualny, ale przydatny

 

– Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

 

Jak twierdzi Andrusiewicz, w określonych sytuacjach świadczenie pracy mogą potwierdzić zeznania świadków.

 

 

– Zeznania mogą udokumentować tylko okres pracy. My wówczas przyjmujemy minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie. Ale można odwołać się od naszej decyzji do sądu, niejednokrotnie radzimy to klientom. My, jako ZUS, możemy uznać tylko okres pracy, ale nie zarobki. Sąd ma większe możliwości i może przyjąć zeznania świadków dotyczące osiąganego wynagrodzenia. To może tylko sąd, nie ZUS – tłumaczy Andrusiewicz.

 

Rzecznik urzędu namawia wszystkich, którzy nie mogą znaleźć ani stosownych dokumentów, ani skontaktować się z pracodawcą lub znaleźli się w sytuacji gdzie ZUS zaniedbał zachowanie dokumentacji, by skorzystali z platformy internetowej urzędu.

 

– Mamy tam bazę zlikwidowanych zakładów pracy. Najpierw wpiszmy tam nazwę swojej firmy i sprawdźmy, czy ta firma jest w bazie. Jeżeli system to potwierdzi, to wskaże też miejsce przechowywania akt. Jeżeli nie, to starajmy się szukać następcy prawnego firmy– wyjaśnia.

 

Jeśli to nie pomoże to dla zyskania wyrównania emerytury, czyli prawdziwej fortuny w kontekście aktualnych świadczeń w Polsce, można powołać się właśnie na pośrednie dowody w postaci wpisów w starych dowodach. Ta możliwość z pewnością pomoże tysiącom Polaków.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »