Przełom!? Ten dokument zagwarantuje Polsce reparacje od Niemiec

2017-09-30 12:55 Finanse i Polityka
komentarze ()
Przełom!? Ten dokument zagwarantuje Polsce reparacje od Niemiec

Przełom!? Ten dokument zagwarantuje Polsce reparacje od Niemiec

2017-09-30 12:55 Finanse i Polityka

Temat ewentualnego przyznania Polsce reparacji wojennych od Niemiec, o które ubiegać się miał rząd Beaty Szydło, miesiącami elektryzował krajową scenę polityczną. Niewiele osób wierzyło jednak w to, iż uda się realnie uzyskać jakiekolwiek zadośćuczynienie. Jak twierdzą obecnie politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością, odnaleźli właśnie dokument gwarantujący Polsce reparacje.

 

Arkadiusz Mularczyk oraz Józef Menes dotrzeć mieli do niepublikowanego medialnie dokumentu ONZ datowanego na rok 1969. Według nich rząd PRL nie potwierdził w nim zrzeczenia się wojennych zadośćuczynień, a całkowicie zaprzeczył stanowisku z 1953 roku.

 

– Rząd PRL w swej odpowiedzi postulował, aby kwestia odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości nie ograniczały się do odpowiedzialności karnej wobec sprawców takich zbrodni, ale aby w dokumencie ONZ ująć również zasady odpowiedzialności materialnej agresora za szkody wojenne – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Mularczyka oraz Menesa.

 

 

– W końcowej części dokumentu przedstawiono zasady określania odszkodowań wojennych oraz wymieniono kategorie osób uprawnionych. Rząd PRL stwierdził również, iż odszkodowania za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości nie mogą być rozpatrywane na podstawie ustawodawstwa agresora, lecz na podstawie przepisów międzynarodowych poinformowali także politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością.

 

Czas jednak pokaże, czy dokument ten realnie zmieni spojrzenie światowej opinii publicznej na problem przyznania Polsce reparacji. Partia rządząca jest bowiem obecnie przekonana, że Mularczyk oraz Menes znaleźli ostateczną kartę przetargową w trudnej dla niej sprawie.

Lidl przebije magiczną granicę. Zapłacą kasjerom ponad 4 000 zł miesięcznie

Następne newsy »