Trzęsienie ziemi u prezydenta! Duda wycofuje się z zaproponowanych zmian

2017-09-25 19:50 Finanse i Polityka
komentarze ()
Trzęsienie ziemi u prezydenta! Duda wycofuje się z zaproponowanych zmian

Trzęsienie ziemi u prezydenta! Duda wycofuje się z zaproponowanych zmian

2017-09-25 19:50 Finanse i Polityka

Jak powiedział Ryszard Petru, Andrzej Duda wyraził gotowość rezygnacji ze sztandarowego postulatu reformy Krajowej Rady Sądownictwa. Dotychczas prezydent deklarował, że chce, by członków KRS wybierał Sejm większością kwalifikowaną 3/5 posłów.


Przewodniczący Nowoczesnej stwierdził, że prezydent wycofuje się z tego postulatu. Jest to z całą pewnością ukłon w kierunku partii rządzącej, która obawia się konieczności szukania sojuszników przy wyborze kolejnych kandydatów do KRS.

 

Równocześnie Andrzej Duda stwierdził coś innego. Okazało się, że zrezygnował z tego, by prezydent mianował członków KRS, jeśli Sejm nie osiągnie porozumienia. Wobec tego zaproponował inne zabezpieczenie.

 

Jeśli Sejm nie osiągnie porozumienia i nie wybierze sędziów do KRS większością 3/5 głosów, wtedy każdy poseł będzie mógł jeden tylko raz zagłosować na jednego tylko kandydata.

 

 

W ten sposób wybór będzie z pewnością multipartyjny, bo nie będzie mowy o wyborze wszystkich członków KRS głosami jednej partii.

 

Prezydent Andrzej Duda przedstawił własne projekty reformy KRS i Sądu Najwyższego po tym, jak w lipcu tego roku zawetował dwie ustawy przegłosowane przez PiS.

 

Andrzej Duda przygotowując ustawy deklarował, że jeśli posłowie wypaczą jego zapisy, gotów jest wetować nawet własne ustawy.

 

Obecnie trwają konferencje prasowe kolejnych przedstawicieli klubów parlamentarnych po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Na zaproszenie prezydenta nie przyszli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Lidl przebije magiczną granicę. Zapłacą kasjerom ponad 4 000 zł miesięcznie

Następne newsy »