Wcale nie rak, nie alkoholizm. Najgroźniejszą chorobą XXI jest właśnie to

2017-09-25 12:18 Zdrowie
komentarze ()
Wcale nie rak, nie alkoholizm. Najgroźniejszą chorobą XXI jest właśnie to

Wcale nie rak, nie alkoholizm. Najgroźniejszą chorobą XXI jest właśnie to

2017-09-25 12:18 Zdrowie

Z najnowszych badań wynika, że to nie nowotwory czy uzależnienia są tym, co najszybciej wykańcza ludzi. Okazuje się, że w ogóle o nasze zdrowie często dbamy nie od tej strony, od której powinniśmy. Natomiast za naszą zdrowotną klęską nie stoją fast-foody, alkohol czy chemia.

 

Najbardziej niszczycielskie dla ludzi są nowe technologie i digitalizacja świata, która prowadzi do tego, że większość życia odbywa się w internecie. Ruch w sieci, do którego nie potrzeba kontaktu bezpośredniego z drugim człowiekiem prowadzi często do osamotnienia. Jak wskazuje psycholog Agnieszka Kulewska, to właśnie to jest największym problemem ludzkości.

 

– Do źródeł samotności należy zaliczyć współczesne tempo życia, anonimowość, postęp technologiczny, zjawisko globalizacji, transformację ustrojową w wielu krajach, bezrobocie oraz inne przeobrażenia gospodarcze, które przyczyniły się do migracji i emigracji zarobkowej wielu ludzi. Czynniki te wpływają na rozluźnienie więzi międzyludzkich, przyjmujących coraz częściej formę bezosobową i instrumentalną – mówi Kulewska.

 

 

To właśnie osamotnienie jest wstępem do wielu chorób, które uważane są dziś za prawdziwych morderców ludzkości. Z badań wynika więc, że wiele schorzeń fizycznych ma podłoże psychiczne. W taki właśnie sposób, przez osamotnienie, prowadzeni jesteśmy w ramiona chorób układu krążenia czy otyłości. Równie groźne, a nawet bardziej niebezpieczne są także depresja czy różne nerwice, które wywodzą się z osamotnienia.

 

– Ból, obniżona odporność, zaburzenia rytmu snu i czuwania, bezsenność, niedosypianie lub nadmierna senność zależnie od jednostki. Z kolei problem ze snem to obciążenie pracy serca, prowadzące w konsekwencji do chorób układu krążeniowo-naczyniowego. Jedni będą smutki zajadali, głównie słodyczami, a nadmiar słodyczy prowadzi do tycia, a to powoduje spadek samooceny, poczucie nieatrakcyjności, a w konsekwencji zamknięcie się w czterech ścianach. Inni zaczną zaglądać do kieliszka. Dlatego osamotnienie, jak się nagle okazuje, nie tylko wpływa na naszą duszę, ale i ciało – podsumowuje Kulewska.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »