Katastrofa! Milion Polaków straci pracę, to będzie prawdziwy armagedon

2017-08-09 10:51 Finanse i Polityka
komentarze ()
Katastrofa! Milion Polaków straci pracę, to będzie prawdziwy armagedon

Katastrofa! Milion Polaków straci pracę, to będzie prawdziwy armagedon

2017-08-09 10:51 Finanse i Polityka

Przedsiębiorcy łapią się za głowę na wieść o nowym unijnym prawie. To zmusi polskich pracodawców do bardzo drastycznych kroków. Według wstępnych szacunków pracę może stracić prawie milion Polaków. To będzie prawdziwe spustoszenie na rynku pracy.

 

Chodzi o prawo, o którego wprowadzenie mocno zabiegały trzy kraje UE – Belgia, Francja i Niemcy. To zabójcze jest zwłaszcza dla krajów Unii, które nie są w strefie euro. Według niego firma, która wysyła pracowników za granicę, będzie musiała płacić im według lokalnych stawek. Żeby tego było mało, zagraniczni pracownicy trafią pod lupę organów kontrolnych w danych krajach. Już wiadomo, że kary za najdrobniejsze przewinienia, których uniknąć się nie da, posypią się jak z rękawa. Wszystko przez to, że często przepisy dotyczące pracy w danym kraju wcale nie są tłumaczone.

 

–  Dzięki unijnym zmianom organy kontrolne krajów przyjmujących będą mogły karać za najdrobniejsze przewinienia, a takich z pewnością nie da się uniknąć –  Krzysztof Jakubowski, z agencji pracy Interkadra i Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

 

 – Będziemy musieli odnaleźć się w gąszczu miejscowych, często bardzo skomplikowanych przepisów, z których większość nie jest tłumaczona na inny język. Kary mogą sięgać kilkuset tysięcy euro – Piotr Stolarczyk, radca prawny z Grupy Aterima.

 

W tej sytuacji fakt, że w Polsce jest wysoko rozwinięty sektor delegowania usług za granicę, nie pomaga. Już pojawiają się przedsiębiorcy, którzy planują zamknąć swoje firmy w Polsce, przenieść interes za granicę i tam płacić podatki. Wstępne szacunki mówią o tym, że o swoje stanowisko bać się może od 600 tys. do prawie miliona Polaków.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »