Absurd na liście ostrzeżeń KNF. Trafił tam związek zawodowy pracowników ZUS

2017-08-01 16:37 Finanse i Polityka
komentarze ()
Absurd na liście ostrzeżeń KNF. Trafił tam związek zawodowy pracowników ZUS

Absurd na liście ostrzeżeń KNF. Trafił tam związek zawodowy pracowników ZUS

2017-08-01 16:37 Finanse i Polityka

Zdaniem Komisji związkowcy mieli wykonywać czynności ubezpieczeniowe lub działalność reasekuracyjną bez zezwolenia.

 

To z kolei oznacza przestępstwo, które wynika z art. 430 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. KNF poinformowała w komunikacie, że złożyła jednocześnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

- Nic na ten temat nie słyszałam. Skąd w ogóle ma pan takie informacje? - pytała zdziwiona Marzena Biel ze Związku Zawodowego Pracowników ZUS.

 

Jak tłumaczyła, związek żadnej działalności ubezpieczeniowej nie prowadzi. Pomaga jedynie swoim członkom w zakupie polis.

 

- Nic mi nie wiadomo, żebyśmy prowadzili jakąś działalność ubezpieczeniową. Jesteśmy związkiem zawodowym. Natomiast zbieramy pieniądze na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracowników, dokładniej urzędniczej. To wszystko jednak w ramach współpracy z Hestią - komentuje.

 

 

Według niej roczne stawki ubezpieczenia wahają się od 20 do 50 zł. Biel zastrzega też, że nikt nie jest zmuszany do jego wykupywania. - To dobrowolna decyzja każdego pracownika - tłumaczy.

 

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

 

W 2009 roku na taką listę wpisana została np. spółka Amber Gold, co jednak, jak wynika m.in. z prac sejmowej komisji śledczej, nie skłoniło prokuratury do zajęcia się tą spółką i w efekcie naraziło wiele osób na straty finansowe.

 

Tym mocniej dziwi fakt, że teraz na listę ostrzeżeń KNF trafił... związek zawodowy największego urzędu w Polsce. Komentarz Komisji jest dość enigmatyczny i nie wyjaśnia wprost jaka jest przewina Związku.

 

- Zakres informacji jaki możemy przekazać reguluje szczegółowo ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wpis na listę ostrzeżeń KNF wraz z podaniem podstawy zawiadomienia wyczerpuje ten zakres. W sprawach szczegółowych gospodarzem jest teraz prokuratura - wyjaśnia Jacek Barszczewski z KNF.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »