Szokujący list polskiego imigranta podbija sieć. Już nigdy nie wróci do kraju, bo...

2017-07-22 16:18 Kraj
komentarze ()
Szokujący list polskiego imigranta podbija sieć. Już nigdy nie wróci do kraju, bo...

Szokujący list polskiego imigranta podbija sieć. Już nigdy nie wróci do kraju, bo...

2017-07-22 16:18 Kraj

Polacy stanowią jedną z największych mniejszości na wyspach. Ich liczebność w Wielkiej Brytanii zbliża się do miliona. Powody migracji były wielokrotnie analizowane przez socjologów i polityków. Ich wnioski są jednak mniej wiarygodne niż bezpośrednie relacje żyjących za granicą Polaków. Historia jednego z nich własnie podbija internet.

 

List czytelnika Polish Express daje wiele do myślenia na temat przyczyn migracji Polaków na zachód. Mężczyzna czuł się nieludzko traktowany przez państwo. Kochał swój kraj, ale nie mógł znieść warunków, w jakich przyszło mu żyć. Mimo iż, jak twierdzi, nie jest typem roszczeniowej osoby.

 

– Mieszkałem w Polsce wiele lat, w dużym mieście, gdzie udało mi się studiować na państwowej uczelni. Nigdy nie oczekiwałem wiele od kraju. Do pracy poszedłem już w trakcie studiów i za swoje studia uczciwie płaciłem (częściowo płatne). Studia, w kontekście znajomych, wspominam jako dobry, ciekawy czas wielu historii i masy ludzi. Mimo to żałuję, że nie wyjechałem wcześniej. Moje studia, jako nauka rzeczy przydatnych, to czas stracony – czytamy na wstępie listu.

 

Mężczyzna szybko zdobył tytuł inżyniera. Był przekonany, że wykształcenie pozwoli mu znaleźć dobrze płatną pracę, dzięki której będzie godnie żył. Na zawód, zgodnie z przewidywaniami, nie narzekał. Dopóki nie zainterweniowało państwo.

 

 

– Chciałem sprawdzić, jaka przyszłość czeka mnie w mojej ojczyźnie. Dowiedziałem się, że ze względu na przestępstwo urodzenia się w złym kraju, czeka mnie oddawanie połowy mojej pensji, do czasów emerytury, za małe mieszkanie w dużym mieście (…) Jeśli chodzi o moje przyszłe dzieci… musiałyby nauczyć się minimalizmu i radości z ciasnoty w małych przestrzeniach. O posiadaniu ich normalnej ilości, jak w czasach naszych rodziców, 2-4, nie mogło być mowy, ze względu na rozmiary mieszkania i wydatki – tłumaczy emigrant.

 

Autor listu podkreśla, że pracodawcy nie ułatwiali mu życia w systemie, który uznał za niesprawny. Starali się oszukiwać na podatkach.

 

– Ze względu na to, że każdy próbuje oszukać własny kraj, który łapami różnych urzędników zabiera to, co zostawił kredyt, nikt nie pracuje na pełnej umowie o pracę. Moja niezwykle wysoka informatyczna pensja była finansową manufakturą umów dziełowo-pracowych po to, by jak najwięcej oszukać system emerytalno-podatkowy – czytamy w liście.

 

Polak wraca do kraju tylko po to, aby spotkać się z bliskimi. Zakłada, że kiedyś będzie musiał im pomóc. Kocha swój kraj ale nie wyobraża sobie wrócić do ojczyzny na stałe.

 

– Do widzenia mój kraju, mam nadzieję, że wkrótce już cię nie będzie, takim jak teraz. Wole cię pamiętać z historii poprzednich pokoleń. Dobrze jest być Polakiem i będę nim razem z innymi Polakami już zawsze. III Rzeczpospolita jest dla mnie tworem, który okupuje ludzi i ziemię, z której wyrosłem, i krzywdzi, tak jak mnie skrzywdziła – kończy list emigrant.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »