KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

2017-07-19 15:22 Finanse i Polityka
komentarze ()
KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

2017-07-19 15:22 Finanse i Polityka

Komisja bliska jest uruchomienia art 7. traktatu o UE. To tzw. opcja atomowa, przewidująca sankcje. 

 

Ze słów Timmermansa wynika, że w przyszłym tygodniu KE przygotuje i uruchomi w przyspieszonym trybie zwykłą procedurę o naruszenie prawa UE. Ta, w odróżnieniu do procedury praworządności, nie wymaga akceptacji państw członkowskich, a może się skończyć sprawą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

 

Wiceszef Komisji nie wykluczył wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności w Polsce.

 

Do poparcia takiego wniosku potrzeba poparcia 22 krajów z 27, bo Polska nie brałaby udziału w takim głosowaniu. Ale już do nałożenia sankcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, a Węgry już zapowiedziały, że takiego wniosku nie poprą.

 

Wiceszef KE Frans Timmermans wyraził głębokie zaniepokojenie przeprowadzaną reformą wymiaru sprawiedliwości. Stwierdził, że zagraża ona niezależności sądów, które - jak powiedział - będą pod politycznym nadzorem rządzących. Mówił też o "poważnym ataku na rządy prawa".

 

 

- Rządy prawa są jedną z wartości, na których zbudowaliśmy Unię - podkreślał Timmermans. - Ciągle wyciągamy rękę do rządu polskiego. Chcemy prowadzenia dialogu, ale dialog musi naprawić sytuację - dodał.

 

Stwierdził też, że Komisja ma wiele narzędzi, by wpływać na sytuację w kraju.

 

Trzy scenariusze

 

Wcześniej Polskie Radio donosiło, że eksperci i prawnicy w Komisji Europejskiej rozważają trzy scenariusze działań w sprawie Polski w związku z reformą sądownictwa. Polskie Radio twierdziło, że komisarze nie podejmą dziś żadnych decyzji, ale mogą dyskutować wstępnie o planie działań.

 

Żaden ze scenariuszy nie przewidywał sankcji w postaci obcięcia unijnych funduszy. Pierwszy z nich dotyczył wysłania nowych rekomendacji w ramach prowadzonej procedury kontroli praworządności, by Polska wycofała się z niektórych zmian w sądownictwie.

 

Drugi - zakwestionowania niektórych zapisów i rozpoczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa. Trzeci - najostrzejszy - wysłanie wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności.

 

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Masz to na swoim samochodzie? Zapłacisz 750 zł kary DZIENNIE

Następne newsy »