KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

2017-07-19 15:22 Finanse i Polityka
komentarze ()
KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

KE podjęła decyzję ws. Polski. Stawia ultimatum

2017-07-19 15:22 Finanse i Polityka

Komisja bliska jest uruchomienia art 7. traktatu o UE. To tzw. opcja atomowa, przewidująca sankcje. 

 

Ze słów Timmermansa wynika, że w przyszłym tygodniu KE przygotuje i uruchomi w przyspieszonym trybie zwykłą procedurę o naruszenie prawa UE. Ta, w odróżnieniu do procedury praworządności, nie wymaga akceptacji państw członkowskich, a może się skończyć sprawą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

 

Wiceszef Komisji nie wykluczył wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności w Polsce.

 

Do poparcia takiego wniosku potrzeba poparcia 22 krajów z 27, bo Polska nie brałaby udziału w takim głosowaniu. Ale już do nałożenia sankcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, a Węgry już zapowiedziały, że takiego wniosku nie poprą.

 

Wiceszef KE Frans Timmermans wyraził głębokie zaniepokojenie przeprowadzaną reformą wymiaru sprawiedliwości. Stwierdził, że zagraża ona niezależności sądów, które - jak powiedział - będą pod politycznym nadzorem rządzących. Mówił też o "poważnym ataku na rządy prawa".

 

 

- Rządy prawa są jedną z wartości, na których zbudowaliśmy Unię - podkreślał Timmermans. - Ciągle wyciągamy rękę do rządu polskiego. Chcemy prowadzenia dialogu, ale dialog musi naprawić sytuację - dodał.

 

Stwierdził też, że Komisja ma wiele narzędzi, by wpływać na sytuację w kraju.

 

Trzy scenariusze

 

Wcześniej Polskie Radio donosiło, że eksperci i prawnicy w Komisji Europejskiej rozważają trzy scenariusze działań w sprawie Polski w związku z reformą sądownictwa. Polskie Radio twierdziło, że komisarze nie podejmą dziś żadnych decyzji, ale mogą dyskutować wstępnie o planie działań.

 

Żaden ze scenariuszy nie przewidywał sankcji w postaci obcięcia unijnych funduszy. Pierwszy z nich dotyczył wysłania nowych rekomendacji w ramach prowadzonej procedury kontroli praworządności, by Polska wycofała się z niektórych zmian w sądownictwie.

 

Drugi - zakwestionowania niektórych zapisów i rozpoczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa. Trzeci - najostrzejszy - wysłanie wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności.

 

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

Następne newsy »