Śpisz całą noc i budzisz się zmęczony. Jest wytłumaczenie

2017-06-18 02:26 Ciekawostki
komentarze ()
Śpisz całą noc i budzisz się zmęczony. Jest wytłumaczenie

Śpisz całą noc i budzisz się zmęczony. Jest wytłumaczenie

2017-06-18 02:26 Ciekawostki

Logika sugeruje, że trudno obudzić się niewyspanym. Jednak istnieje naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. Wszystkiemu winny tajemniczo brzmiący związek - adenozyna.

 

Przez kilka ostatnich godzin snu człowiek śni w fazie REM. Podczas tej fazy mózg jest bardzo aktywny i zużywa dużą ilość związku, który funkcjonuje jako transporter energii - ATP. W jego skład wchodzi adenozyna, której produkcja i uwalnianie ma związek z aktywnością metaboliczną podczas snu. Istnieje bezpośrednia korelacja między zwiększeniem poziomu adenozyny w mózgu, a zwiększonym poziomem senności. Wynika z tego, że adenozyna jest neuroprzekaźnikiem, który hamuje pracę neuronów odpowiedzialnych za pobudzenie. Osoba wybudzona ze snu czuje się niewyspana właśnie przez obecność tego związku - tłumaczy Gary L. Wenk profesor psychologii i neurologii z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

 

To z kim spałeś, wpływa na to, czy obudzisz się wypoczęty

 

Badaniu zostały poddane pary. Dla kobiet dzielenie łóżka z mężczyzną miało negatywny wpływ na jakość snu. Jednakże wskazywały one na lepszy sen, jeśli uprzednio uprawiały z partnerem seks.

 

Jakość snu ankietowanych mężczyzn nie ulegała pogorszeniu w przypadku dzielenia łóżka z partnerką. Na poprawę snu tej płci nie wpływał także fakt odbycia stosunku przed zaśnięciem.

 

Wpływ ma również pora kładzenia się do łóżka

 

 

Osoby, które upodobały sobie późne chodzenie spać i późniejsze wstawanie, mają o wiele gorszy sen, cierpią na zaburzenia orientacji czasowej, a związane ze snem uczucie niepewności, wywoływało podobny efekt, jak uczucie bycia niewyspanym u osób preferujących wcześniejsze wstawanie.

 

Musisz uważać, co jesz przed snem

 

Najnowsze badania wskazują na pozytywne działanie spożywania słodkich przekąsek wieczorem.

 

Lekko podwyższony poziom cukru wpływa na lepsze działanie neuronów odpowiedzialnych za sen, pobudzając je. Neurony te znajdują się w obszarze mózgu, który jest silnie ukrwiony, toteż zmiana składu krwi od razu przekłada się na samopoczucie.

 

Podobny efekt wywołuje zjedzenie sytego posiłku.

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Już nie tylko 500+. Rząd znów sypnie kasą! 300 zł na ucznia
Następne newsy »